Expozice letní etapy ztvární šest dekád „Rozkvetlých let“ Flory Olomouc

9. 8. 2018 | autor: Mgr. Michaela Nováková

(TZ) Právě letní etapou před šedesáti lety začala éra výstavnictví Flora Olomouc. Ta letošní se koná 16.–19. srpna a nese název „Rozkvetlá léta“ a jejich šest expozic mapuje v moderním pavilonu A historickou i moderní tvář Flory. V rámci celostátní výstavy Flora Olomouc 2018 ve dnech 16. – 19. srpna se mohou návštěvníci dále těšit na minimalistickou expozici Svatba v květech v pavilonu E, vyhledávanou expozice Vyznání růžím či letní zahradnické trhy v pavilonu G a Smetanových sadech. Flora Olomouc se ponese jak ve jménu záplavy nádherných květů, tak i nabídne přehlídku současných výstavnických i zahradnických trendů.

Expozice, mapující historii, současnost a budoucnost Výstaviště Flora Olomouc. Prostory pavilonu A se promění v šest desítek „Rozkvetlých let“, které byly pro Floru zásadní. Ústřední expozice architektů Ing. Jiřího Martinka, Ph.D., Bc. Niny Loderové a Bc. Sebastiana Lodera ve spolupráci se Zahradnickou fakultou Mendelovy univerzity v Brně zobrazí Floru v šesti stylizovaných tématech. „Výstava v pavilonu A má svou interaktivitou a moderním přístupem k exponátům vtáhnout návštěvníky do jednotlivých desetiletí Flory. Návštěvník bude mít prostor jak k rozjímání, tak i k objevování soudobých vystavovatelských trendů a netradičně užitých materiálů,“ prozradila k výstavě její garantka Marie Doleželová. Součástí expozice bude i rarita v podobě vzácného jehličnanu Wollemia nobilis, jehož unikátní kousek bude výstavišti Flora propůjčen z botanické zahrady Přírodovědecké fakulty UK v Praze Na Slupi. Snahou autorů výstavy „Rozkvetlá léta“ je co nejvíce přiblížit expozici návštěvníkovi, který se v moderních prostorách pavilonu A může volně pohybovat, zastavit se, posedět a být tak součástí celé výstavy. „Letní etapou vyvrcholí oslavy 60. výročí Výstaviště Flora a naším cílem je, abychom jubileum Flory oslavili společně. Pevně věřím, že si návštěvníci šedesáté výročí užijí a že si nejen z našich výstav odnesou nevšední a slavnostní zážitky,“ zve na výstavu ředitel společnosti Výstaviště Flora Olomouc, a.s. Jiří Uhlíř.

Slavnostní zahájení letní etapy Flora Olomouc 2018 se uskuteční ve čtvrtek 16. srpna v 10.30 hodin v pavilonu A. Součástí bude i křest knihy Vyznání růžím autorů Jaroslavy Pechové a Vlastimila Šindeláře. Retrovečer v pavilonu A u příležitosti letní etapy a oslav 60. výročí Flory mohou návštěvníci navštívit v pátek 17. srpna od 20 hodin. Nebude chybět večerní prohlídka pavilonu A, komentovaná Ing. Jiřím Martinkem, jedním z autorů expozice. Poté bude večer pokračovat talkshow s osobnostmi spjatými s Výstavištěm Flora a koncertem Emila Viklického a Josefa Feča. Vstupenky na páteční večer jsou již v prodeji.

Pavilon B bude již tradičně patřit Svazu školkařů ČR a pavilon C Českému zahrádkářskému svazu, který má kromě jiného pro návštěvníky připravenou naprostou zahradnickou raritu, výstavu aeroponie. Na galerii najdou návštěvníci Spolek pěstitelů a zpracovatelů léčivých, aromatických a kořeninových rostlin PELERO CZ a tolik vyhledávanou přehlídku Vyznání růžím. Pěstitelé jistě ocení expozici kaktusů, sukulentů, masožravých rostlin aj. Po celou dobu výstavy se budou moci návštěvníci občerstvit na terase pavilonu A, v kavárně nebo v restauraci.
„Bílé mám tě rád, zkouším křídou psát…“ Svatba v květech, sen každého zamilovaného páru. Květinové slavobrány, slavnostně prostřená tabule, noblesní svatební šaty, dekorovaní veteráni, svatební dodavatelé. Nápaditá expozice svatební floristiky, doplněná tematickým programem a fotokoutkem pro návštěvníky ozdobí prostory pavilonu E. Minimalistické pojetí onoho slavnostního dne, zaujme nejen nastávající novomanžele, ale každého, kdo má rád významné slavnostní okamžiky v životě člověka.

Přilehlá místa výstavních pavilonů a pavilon G zaplní letní zahradnické trhy s pestrou nabídkou květin, rostlinného materiálu, zahradnických pomůcek a hobby potřeb. Nejen pro dětské publikum je pak určeno vědecko-výzkumné pracoviště, ve které se promění pavilon H, kde si mohou všichni vyzkoušet práci botaniků v laboratořích či zhlédnout promítání populárně-naučných filmů s floristickou a botanickou tematikou, a to z klasického filmového pásu. V rámci letní etapy Flory Olomouc budou v ceně vstupenky zpřístupněny sbírkové skleníky, kde palmový skleník ve Smetanových sadech nabízí návštěvníkům exotickou unikátní výstavu Tajemná Indonésie aneb Nová Guinea – Tamtamy času. Ta bude k vidění v průběhu letní etapy Flory Olomouc a dále pak až do 31. října 2018. Úžasnými místy k návštěvě jsou i rozárium a botanická zahrada Výstaviště Flora Olomouc a botanická zahrada Univerzity Palackého v Olomouci.

Při procházce Smetanovými sady návštěvníky jistě zaujmou nově osázené záhony u pavilonů G a H, které jsou z dílny Kristýny Klasové z Ústavu biotechniky zeleně Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně, přední specialistky v ČR na letničkové záhony. Ty jsou ukázkou soudobé a moderní prezentace atraktivních letničkových směsí. Rozmanitost použitého sortimentu letniček a zeleniny zajišťuje dlouhou dobu kvetení a podporuje biodiverzitu se zacílením na motýly, včely a bezobratlé živočichy. Nové ukázkové záhony tak slouží k výukovým účelům se zaměřením na správce veřejné zeleně, odbornou zahradnickou veřejnost a studenty zahradnických škol.

Nebude chybět ani bohatý doprovodný program např. díky Iniciativě Zaparkuj UP Olomouc, která připravuje pro volné chvíle odpočinkovou zónou. Na jejich stánku budou zdarma k zapůjčení stolní a deskové hry, sportovní vybavení či deky. Zaparkuj připravuje i netradiční posezení a hřiště na badminton, volejbal či ringo. Doprovodný program čeká všechny zúčastněné i Na Sambě za restaurací Fontána, kde v pátek ve 13 hodin vystoupí písničkář Jan Vančura, v sobotu ve 13 hodin zpěvák Roman Vojtek a nedělní program zpestří Karel Gott Revival.

Záštitu nad akcí převzal hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk a primátor statutárního města Olomouce Antonín Staněk.

Brány výstaviště budou po dobu výstavy otevřeny vždy od 9 do 18 hodin. Vstupné platí současně pro výstavu i zahradnické trhy včetně vstupu do sbírkových skleníků a na výstavu Tajemná Indonésie. Majitelé online vstupenek budou přednostně odbaveni. Plnoplátci/dospělí online 120 Kč, na místě 150 Kč, rodinné vstupné online 250 Kč, na místě 300 Kč, děti 6 – 15 let 30 Kč, studenti/důchodci 80 Kč, držitelé průkazů ZTP 60 Kč, doprovod ZTP zdarma. Hromadné školní výpravy vč. pedagogického doprovodu 20 Kč /os. Vstupenky je nutné předložit vytištěné, nebo dostatečně čitelné na chytrém telefonu (pouze u pokladny v pavilonu A).

V loňském roce prošlo branami výstaviště na letní Floře Olomouc necelých 30 tisíc návštěvníků.

ZÁKLADNÍ INFORMACE:

FLORA OLOMOUC 2018 – letní etapa: celostátní květinová a zahradnická výstava VYZNÁNÍ RŮŽÍM: přehlídka růží LETNÍ ZAHRADNICKÉ TRHY: prodej květin, zahradnického sortimentu, drobné zahradní mechanizace, pomůcek a potřeb (na ploše 1500 m2 bude na 150 prodejců, kde převažuje zelený sortiment spjatý se zahradou) Místo konání: VÝSTAVIŠTĚ FLORA OLOMOUC, a.s., Smetanovy sady, pavilony A, B, C, E, G, H

Termín konání: 16. – 19. srpna 2018, denně od 9 do 18 hodin

SPOLUPOŘADATELÉ: Český zahrádkářský svaz, Svaz školkařů ČR, Svaz květinářů a floristů ČR, Unie Botanických zahrad ČR

Programy viz https://www.email.cz/…ramy-pdf.pdf
Mapa pro návštěvníky viz https://www.email.cz/…%C3%ADky.pdf
Mapa parkování viz https://www.email.cz/…1N%C3%8D.pdf

Komentáře

Přidat komentář

Která číslice je poslední v čísle 87823