Rozkvetlé památky Olomouce - květinová výzdoba kostelů

16. 1. 2018 | autor: Anna Tichá | datum konání: 4. 10. 2018 – 14. 10. 2018 | místo konání: Olomouc

Olomouc 4.-14.10. - Kostel sv. Mořice, Kostel Panny Marie Sněžné, Kostel Dominikánů a Sloup Nejsvětější Trojice, ve spolupráci se Svazem květinářů a floristů ČR a s floristy ze Slovenska a Polska

Od čtvrtku 4. 10. souběžně se zahájením zahradnického veletrhu Flora Olomouc 2018 mohli návštěvníci Olomouce vidět květinovou výzdobu ve čtyřech olomouckých sakrálních památkách, příznačně v barvách trikolory. Akce se koná již několik let pod názvem Rozkvetlé památky. Projekt se koná v letošním roce pod záštitou arcibiskupa olomouckého a metropolity moravského Mons. Jana Graubnera, ministra zemědělství Miroslava Tomana, hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka a primátora statutárního města Olomouce Antonína Staňka. Akce se uskutečnila ve spolupráci se Svazem květinářů a floristů České republiky.

V kostele svatého Mořice vládla modrá a bílá barva lobelek, straček, omějí, chryzantém a aster, doplněná travinami z rukou Kláry Franc Vavříkové, s pomocí Tomáše Hakla, Michaely Moudré a studentů a pedagogů Střední stavební a zahradnické školy z Prahy – Jarova.
Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie prohřály tisíce červených gerber, karafiátů a mečíků, které doplnily větve hlohu nachové větvičky vřesovců a stromky červenolistých třešní dle návrhu Jaromíra Kokeše s pomocí Střední školy zahradnické a technické Litomyšl.
Třetím nazdobeným chrámem byl kostel Panny Marie Sněžné. Pod taktovkou Tomasze Maxe Kuczyńskeho a jeho kolegyň z polské floristické asociace Stowarzyszenie Florystów Polskich a za pomoci Střední zahradnické školy Ostrava se tento kostel zahalil do bílé barvy rozmanitých odrůd chryzantém, bílých antúrií na konstrukcích z javorových větví s plody a hrnkových chryzantém.
Poslední zdobenou památkou byl sloup Nejsvětější trojice na Horním náměstí v Olomouci z dílny Jarmily a Petry Pejpalových. Vytvořili před vstupem do kapličky uvnitř sloupu slavobránu z větví skalníku s červenými plody doplněnou červenými hrnkovými bramboříky. Růdé květy bramboříků, tentokrát umělé, se objevily i na 4 metrových pásech dekorativní tkaniny, laděných do béžové a červené barvy, zdobících stěny kaple. Použité zde byly dále sušené květenství hortenzií, listy kapradiny coral fern a suché plody lípy jakožto národního stromu v nikách oken kapličky.

Sekretariát SKF, Wolkerova 17, 771 11 Olomouc, tel: 585 726 290, 777 182 381, svaz.skf@seznam.cz, www.svazkvetinaruafloristu.czwww.ufgf.org

Komentáře

Přidat komentář

Napište druhé číslo: 52, 98, 65, 32.