Flora 12/2013

28. 11. 2013 | autor: Milada Minaříková

Flora na zahradě – pro všechny, kdo chtějí krásnou zahradu

z obsahu

ASTRA jako trvalka

Rod aster, botanicky správně hvězdnic, je hodně bohatý a najdete v něm nejen oblíbené letničky, ale i skalničky a nenáročné trvalky. Právě mezi ně patří hvězdnice křovitá z předchozího článku.
Třebaže tato astra (Aster dumosus) působí vyloženě venkovským dojmem a často se pěstuje ve společnosti takzvaně babičkovských květin, je to vlastně prérijní rostlina pocházející ze Severní Ameriky. K dobývání volného prostoru je vybavena silnými podzemními výběžky, pomocí kterých se snadno šíří. Nejlépe se jí daří na slunných místech s mírně vlhkou půdou, sluší jí to i na volněji pojatých trvalkových záhonech. Průměrně dorůstá do výšky asi 20–40 centimetrů, je tedy z rodiny vytrvalých aster jedna z nižších a její odrůdy se často využívají jako obruby záhonů. I když se rozrůstá plazivými kořeny, charakter jejího růstu je spíše polštářovitý. Množí se nejčastěji pomocí stonkových řízků na jaře, když rostliny začnou rašit…

Druhá ŠANCE RŮŽÍ

Růže – královny květin – chybějí na málokteré zahrádce. Variabilita jejich květů nezná hranic a vůně některých druhů či odrůd je stejně úžasná a podmanivá jako květy. Existují ale růže, které mají i něco navíc, co jejich atraktivitu posouvá na pomyslném žebříčku ještě o něco výše. U některých druhů se z květů vyvíjejí plody, šípky, které mohou být nejen hezké, ale i léčivé, nebo se dokonce využívají v kuchyni.
U velkokvětých růží tvorba plodů není příliš žádoucí – rostlinu nadbytečně vysiluje, proto se doporučuje odkvetlá soukvětí odstraňovat. Existuje ale celá řada zejména botanických druhů, jejichž četné plody jsou nejenom zajímavé, ale svým způsobem i dekorativní. Jejich pěstování sice nebývá obvykle náročné, přesto se v menších rodinných zahradách neobjevují příliš často. Může za to jejich tak trochu obyčejný vzhled i charakter růstu.

OHLÉDNUTÍ za zahradnickým veletrhem IPM v Essenu

Německé město Essen ležící ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, je začátkem roku pravidelným hostitelem velkého zahradnického veletrhu IPM. Ten se už s železnou pravidelností koná vždy ke konci ledna. Navzdory tomu, že na zahradách a v parcích v tuto dobu panuje zima, ve výstavních halách rozsáhlého veletržního komplexu už probíhají čilé přípravy na následující zahradnickou sezonu.
IPM v Essenu je určený především všem odborníkům, kteří pracují v rozsáhlém „zeleném“ sektoru. Vedle nich ale veletrh navštěvuje i široká skupina zahradnických nadšenců. Ti sem přijíždějí zejména za novými inspiracemi a nasát ryze zahradnickou atmosféru, která uprostřed zimy působí jako povzbuzující duševní balzám.

Park de la Tete d’Or

Většina velkých měst má parky coby oázy klidu, kde si obyvatelé mohou odpočinout v zeleni při procházkách i rekreačním sportování. Evropskou mimořádností je lyonský přírodně krajinářský park v anglickém stylu.
Park se rozkládá na 117 hektarech a kromě sítě kvalitních cest vhodných k procházkám, běhu a cyklistice, velkého jezera, kde se můžete projet na lodičce, hřišť pro pétanque a minigolf a samozřejmě rozsáhlých zelených ploch zahrnuje ještě botanickou zahradu, dvě rozária a zoologickou zahradu. Díky všestrannosti je tak jeden z nejkrásnějších a největších francouzských parků zajímavým cílem pro rodiny s dětmi, mládež i seniory.
Park se nachází na břehu řeky Rhôny a jeho dominantou je šestnáctihektarové jezero. Pozemek, na kterém park leží, patřil v roce 1530 rodině Lambertových a toto místo se již tenkrát díky staré legendě nazývalo Parc de la Tete d’Or čili Zlatá hlava.

MÍSTO pro sad

V sadě se pěstují výhradně ovocné stromy a keře. Na rozdíl od zahrady, ve které se spojuje okrasný, užitkový i relaxační prostor, je sad místo ryze účelové.

Pěstování ovoce pro potřebu rodiny se po letech útlumu opět dostává do popředí zájmu. Zakládání sadu a výběru vhodného pozemku věnovali naši předci vždy velkou pozornost, do které se promítaly i zkušenosti předchozích generací. Novodobí pěstitelé často už nemají nikoho, od koho by tyto znalosti čerpali, proto jsme připravili malý souhrn základních doporučení.

Zelenina NA USKLADNĚNÍ

Zelenina se většinou pěstuje jen pro přímou spotřebu. Vypěstovat jí dostatek i na uskladnění – to už je zahrádkářská maturita.
Pro celoroční zásobení rodiny čerstvou zeleninou potřebujete především velký pozemek s kvalitní zahradní půdou. Záhony by měly měřit alespoň několik arů (1 ar = 100 m2), zelenina pro dlouhodobé skladování má totiž obvykle dlouhou vegetační dobu – zhruba 150 i více vegetačních dní. Část pozemku zůstane proto obsazena dlouhé měsíce. Tento typ zeleniny také často nelze jen tak s něčím kombinovat. Výjimku představuje na jaře listová zelenina pěstovaná s košťálovinami, které teprve zakořeňují a začínají pomalu růst. V létě už ale celý prostor včetně vody, výživy i slunce košťáloviny zaberou jen pro sebe.

PŘÍPRAVA palivového dřeva

Při rostoucích cenách elektrické energie a plynu představuje topení dřevem tu správnou ekonomickou variantu. Tato obnovitelná surovina patří navíc mezi ekologické zdroje vytápění a je šetrná k životnímu prostředí.

Druhy
Každé dřevo má jinou strukturu, pevnost a další užitné vlastnosti určující jeho využití. Při topení dřevem je proto důležité si zjistit, který druh bude nejvhodnější.

Rodinný magazín nejen pro zahrádkáře
Vychází měsíčně, cena výtisku 39 Kč

Časopisy 2005, s. r. o.
Táborská 5/979
140 00 Praha 4

Komentáře

Přidat komentář

Kolik má pes nohou?